Avoin Työpaikka 21.1.2026

Liikennetyönjohtajaharjoittelija, Helsinki, kesätyö

Koiviston Auto Helsinki Oy etsii tiiminsä vahvistukseksi liikennetyönjohtajaharjoittelijaa. Kyseessä on kokopäiväinen kesätyö, ja syksyllä haluaisimme tarjota mahdollisuuden jatkaa meillä osa-aikaisesti jo tuttujen tehtävien parissa. Meillä voisit myös aloittaa joustavasti kevään opintojen tauottua. Suuntaa siis linja-autoliikenteen monipuoliseen maailmaan ja lähde kasvamaan urallasi, kun asfaltti on kuumaa! 

Liikennetyönjohtajaharjoittelijana vastaat Koiviston Auto Helsingin liikennetuotannon päivittäisestä hallinnasta, mukaan lukien kuljettaja- ja kalustoresurssit. Osallistut myös erilaisten suunnittelutyökalujen ja -toimintamallien kehittämiseen. Toimit osana suunnittelu- ja tuotantoyksikköä, joka vastaa Koiviston Auto Helsingin noin tuhannen kuljettajan työvuorosuunnittelusta ja tuotannon päivittäisestä pyörittämisestä. Tehtävässä työskennellään 2-3 vuorossa 24/7, joten työ sisältää myös ilta- ja viikonlopputyötä.

Tehtäviisi kuuluu muun muassa:

  • Liikenteessä olevan kaluston ja henkilöstön laadukkaan ja sujuvan liikennöinnin varmistaminen.

  • Liikennehäiriöiden hallinta ja korjaaminen.

  • Liikennesopimusten kalusto- ja laatuvaatimusten täyttäminen (kaluston keski-ikä ja tyyppi).

  • Erilaisten analyysien ja raporttien koostaminen ja kehitys

  • Suunnittelumenetelmien ja -työkalujen kehittäminen

Odotamme sinulta:

  • Vähintään vuoden verran alemman korkeakoulututkinnon tasoisia opintoja, esimerkiksi ammattikorkeakouluopintoja liikenteen tai logistiikan alalta

  • Hyviä organisointi-, vuorovaikutus- ja yhteistyötaitoja

  • Hyvää datan analysointikykyä

  • Hyviä tietoteknisiä taitoja

  • Innostusta ja valmiuksia toimia monikulttuurisessa ympäristössä

  • Sujuvaa suomen ja englannin kielen taitoa

Tarjoamme sinulle:

  • Työpaikan Suomen suurimmassa linja-autoalan yhtiössä ja alan parhaimmat työkaverit!

  • Joustavat työjärjestelyt

  • Vakaan konsernin tuen ja modernit työvälineet arjen tueksi

  • Henkilöstöetuina mm. laadukkaan työterveyshuollon ja OnniBusin matkaetuja

  • Mahdollisuuden jatkaa töitä myös kesän jälkeen osa-aikaisesti

  • Harjoittelijapalkkauksen 2 400 – 2 700 e/kk opintojesi edistymisen ja kokemuksesi mukaan

Lisätietoja tehtävästä antaa:

Koiviston Auto Helsingin tuotantopäällikkö Mikko Kurkela sähköpostitse osoitteessa mikko.kurkela@koivistonauto.fi. Toivomme, että voisit aloittaa osa-aikaisesti mahdollisimman pian, viimeistään kuitenkin toukokuun alussa. Toimipaikkasi voi olla joko Helsingin Ruskeasuon tai Vantaan Ojangon varikko riippuen omasta toiveestasi.

Tule mukaan tekemään parempaa maailmaa matka kerrallaan! Meillä Koiviston Autolla ei tuijoteta titteleitä, tärkeintä on hyvä yhteistyö.

Lähetäthän hakemuksesi, opinto-otteesi sekä ansioluettelosi linkin kautta viimeistään 28.2.2026. Käsittelemme hakemuksia jo hakuaikana, joten laitathan hakemuksesi tulemaan pian.

Muut avoimet työpaikat